آمریکا از اوپک چه می‌خواهد؟

0

فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیش از نشست حساس اوپک برای بررسی امکان کاهش تولید نفت، در یک اقدامی نادر، با خالد الفالح، وزیر نفت عربستان، در وین دیدار کرد و صبحانه خورد. عربستان «قاطعانه» این دیدار را تکذیب، اما آمریکا آن را تایید کرد.

در پی سقوط شدید قیمت‌های نفت در چند هفته گذشته، برخی کشور‌های تولیدکننده برای بالابردن قیمت‌ها به فکر مذاکره بر سر یک تواق کاهش تولید افتاده‌اند. اعضای اوپک، در وین، مقر این سازمان، جمع شدند تا امکان کاهش تولید را بررسی کنند. اما در آستانه این نشست، برایان هوک، که بر اجرای تحریم‌های ایران نظارت می‌کند، با الفالح یک دیدار تقریبا سری انجام داد. صبح روز چهارشنبه، هوک در پایتخت اتریش با الفالح یک دیدار دو نفره داشت.

سخنگوی وزارت نفت عربستان این دیدار را قویا تکذیب کرد و گفت: «ما قاطعانه انکار می‌کنیم که چنین دیداری صورت گرفته است.».

اما وزارت خارجه آمریکا این دیدار را تایید کرد و انکار عربستان را زیر سوال برد. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «روز دوشنبه برایان هوک، نماینده ویژه در امور ایران، با وزیر (نفت) عربستان در وین دیدار کوتاهی داشت.»

این دیدار در حالی صورت گرفته که آمریکا از ماه گذشته، تحریم‌های نفتی علیه ایران، عضو اوپک، را اجرا کرده و در عین حال با افزایش قیمت‌ها مخالفت کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، عربستان را ترغیب کرده که برای پایین نگه داشتن قیمت‌ها از کاهش تولید نفت خودداری کند. او گفته عرضه بیشتر نفت، هزینه ریاض برای حمایت آمریکا علیه رقیب اصلی عربستان، یعنی ایران، است.

در این شرایط، سفر هوک به عنوان اقدامی مداخله‌جویانه از جانب آمریکا در امور اوپک تلقی شده که هدف آن افزایش فشار بر ایران است. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران که برای مشارکت در جلسه اوپک عازم وین شده، از دیدار هوک با الفالح انتفاد کرده و آن را «رویکردی مداخله‌جویانه» دانسته است.

زنگنه گفت: «اگر آقای هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده و به همین دلیل با اعضای اوپک ملاقات می‌کند این درخواست قابل بررسی است، اگر می‌خواهد از طریق اوپک فشار بیشتری به ایران وارد کند، غیرحرفه‌ای است. اوپک سازمانی مستقل است و بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد.»

آمریکایی‌ها از امکان کاهش تولید توسط اوپک نگران هستند. پس از بازگشت تحریم‌های کاخ سفید علیه ایران، دولت آمریکا مکررا از کشور‌های تولیدکننده نفت، بخصوص برخی از کشور‌های عربی از جمله عراق، درخواست کردند که برای جبران نفت ایران، تولیدشان را بیشتر کنند. اما پس از صدور معافیت‌های غیرمنتظره آمریکا برای هشت مشتری نفت ایران، بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شد. در نتیجه قیمت‌ها سقوط کرد. این وضعیت برای آمریکایی‌ها ایده آل است، اما اعضای اوپک، از این کاهش قیمت‌ها ناراضی هستند و به دنبال کاهش تولید برای بالا بردن قیمت‌ها هستند.

هوک برای جلوگیری از این امر فعال شده است. دیدار او با الفالح، فقط یکی از دیدار‌های او با مقامات عربستان بود. علاوه بر این، هوک در مورد کاهش احتمالی تولید نفت، با مقامات روسیه، عراق و امارات مذاکراتی انجام داده است. تلاش‌های هوک نشان می‌دهد که سیاست کاخ سفید در برابر ایران، تا چه اندازه آمریکا را به فرآیند تصمیم‌سازی اوپک وارد کرده است.

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، واشنگتن و ریاض گفتگو‌های متعددی درباره عرضه نفت به بازار‌های بین المللی انجام داده‌اند. در ژوئن گذشته، سعودی‌ها برای جبران نفت ایران، شیر‌ها را باز و یک میلیون بشکه در روز به تولیدشان اضافه کردند. اما با صدور ناگهانی معافیت‌های تحریمی در نوامبر، به یکباره نگرانی‌ها درباره کمبود عرضه به نگرانی از مازاد عرضه تبدیل شد.

اما علیرغم این ناهماهنگی‌های مقطعی، مقامات آمریکا همچنان برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران برنامه‌ریزی می‌کنند. هوک روز دوشنبه به گزارشگران گفت: «ما مجبور بودیم معافیت‌های نفتی بدهیم تا تضمین کنیم که قیمت نفت بالا نرود. انتظار داریم که در ۲۰۱۹ بازار نفت عرضه بسیار خوبی داشته باشد و این امر، ما را در یک موقعیت بهتری قرار خواهد داد تا روند به صفر ساندن» صادرات نفت ایران را تسریع کنیم.

اما نشست فعلی اوپک مشخص خواهد کرد که آیا سال آینده عرضه نفت خوب خواهد بود یا خبر. نشستی که عربستان در آن نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید