آیا جمهوریخواهان از ترامپ عبور می‌کنند؟

0

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

میثم سلیمانی| «من تنها در کاخ سفید نشسته‌ام و در انتظار دموکرات‌ها هستم تا برای مقابله با بحران امنیتی بسیار ضروری با آنها مذاکره کنم. در برخی مواقع دموکرات‌ها مایل به معامله نیستند.» این بخشی از توییت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در شب کریسمس است که به نظر می‌رسد قصد دارد برای تعطیلی دولت، توپ را در زمین دموکرات‌ها بیندازد. در حال حاضر ۴ روز از تعطیلی دولت فدرال امریکا می‌گذرد و هنوز چشم‌انداز روشنی از توافق میان ترامپ و دموکرات‌های کنگره وجود ندارد. ترامپ کماکان روی ساخت دیوار در مرز با مکزیک پافشاری می‌کند و از دموکرات‌ها می‌خواهد تا بودجه مورد درخواست اورا تایید کنند اما دموکرات‌ها معتقدند که ترامپ باید ساخت این دیوار را فراموش کند. به گزارش رویترز پیشرفت بسیار کمی در خصوص تقاضای ترامپ در مورد ساخت دیوار مرزی صورت گرفته است. اکثر نمایندگان به تعطیلات کریسمس رفتند و بعید به نظر می‌رسد که طرفین بتوانند به توافقی برای پایان تعطیلی دولت تا پایان سال جاری میلادی دست پیدا کنند.

در روز کریسمس بازارهای جهان در یک سردرگمی جدی به سر می‌برند و هیچ چشم‌اندازی برای پایان تعطیلی دولت نیز وجود ندارد. حتی اطمینان‌هایی که استیون منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا به بازار داد نیز نتوانست دردی را درمان کند و تنها عدم ثبات در بازار را به وال استریت تزریق کرد.

در حال حاضر جمهوریخواهان در وضعیت بغرنجی به سر می‌برند و با یک سردرگمی عجیبی به اقدامات ترامپ طی هفته گذشته نگاه می‌کنند. اکثریت جمهوریخواهان نمی‌دانند که باید از تصمیمات او حمایت کنند یا پشت رییس‌جمهور را خالی کنند. در حال حاضر اندک شانس موجود برای رسیدن به یک بهبود نسبی در اوضاع امریکا هم از بین رفته است.

رابرت کاتنر، ستون نویس هافینگتون پست وضعیت کنونی امریکا را به یک سیرک تشبیه کرده و می‌نویسد: ترامپ ناگهان تصمیم می‌گیرد تمام نیروهای ایالات متحده از سوریه را خارج کند. این موضوع باعث استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع و برت مک‌گورک، نماینده امریکا در ائتلاف ضد داعش شد. این دو استعفا برخلاف سایر موارد مشابه در کابینه ترامپ چندان بی‌سروصدا نبود. متیس و مک‌گورک با اعتراض سمت‌های خود را ترک کردند و نشان دادند مخالف رویکرد دونالد ترامپ هستند. مک‌گورک به کارمندان خود ایمیل فرستاده و اعلام کرده تصمیم اخیر رییس‌جمهور بسیار شوک‌آور بود. این سیاست جدید، شرکای ائتلافی ما را گمراه خواهد کرد و شرکایی که در کنار ما مبارزه کردند نیز خجالت‌زده می‌شوند.

حتی اعضای جمهوریخواه کنگره نیز به‌شدت از فضای به وجود آمده شوک‌زده هستند. لیندزی گراهام در این باره گفت: اگر اوباما این کار را انجام داده بود همه ما هشدار می‌دادیم که چنین ایده‌ای بد است. کار کنگره این است با اختیاراتی که دارد بر قوه اجرایی نظارت کند؛ ترامپ باید در برابر تصمیماتی که اتخاذ می‌کند پاسخگو باشد. تعدادی دیگر از سناتورهای جمهوریخواه از جمله مارکو روبیو و بن ساس نیز دیدگاهی مشابه داشتند.

در ادامه سیرکی که در امریکا وجود دارد، رابرت کانتر می‌گوید ترامپ دولت را در دوره کریسمس تعطیل کرد. در ابتدا جمهوریخواهان و دموکرات‌ها به یک توافق اولیه بر سر ادامه دولت تا پایان سال جاری میلادی به طور موقت رسیدند. اما دونالد ترامپ ناگهان تغییر رویه داد.

ترامپ معتقد است که با ساخت دیواری میلیاردی با پول مالیات‌دهندگان امریکایی در طول مرز جنوبی می‌تواند محبوبیت زیادی به دست آورد. در حقیقت این رویکردی است که تنها کارشناسان و اطرافیان ترامپ نسبت به این جریان دارند. کانتر معتقد است که ترامپ این دیوار را مانند ساختمان‌هایی می‌بیند که از خود برجا گذاشته است. او اصرار دارد که ساخت دیوار بزرگ بهترین راه برای نگه داشتن مردم آن طرف مرزهاست. اما واقعیت آن است همه افرادی که در طول روز از مرز به راحتی رفت و آمد دارند مهاجران غیرقانونی و خلافکاران و جنایت کار نیستند. بلکه برخی از آنها دانش‌آموز یا توریست هستند، یا ویزای کار دارند که باید بتوانند به راحتی از مرز عبور کنند.

کنگره جدید امریکا، مجلس نمایندگانی خواهد داشت که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند و به سادگی با تامین بودجه مورد نظر ترامپ موافقت نخواهند کرد. در حال حاضر نیز در این زمینه افکار عمومی با آنهاست.

ترامپ در آخرین روزهای کاری سال ۲۰۱۸ امریکا، بودجه مدنظر خود را به هر ترتیب ممکن در مجلس نمایندگان تصویب کرد اما همه می‌دانستند بودجه‌ای که در آن هزینه دیوار پیش‌بینی شده در سنا شانسی نخواهد داشت و در این میان دیگر هیچ کس اطراف ترامپ باقی نمانده که به او بگوید این اقدامات تا چه حد می‌تواند به کشور ضربه وارد کند.

ژنرال بری مک‌کافی، ژنرال بازنشسته ۴ستاره به واشنگتن پست گفت: ترامپ اکنون به طور جدی تبدیل به یک رییس‌جمهور سرکش شده است. هرچه بیشتر تحقیقات و مدارک علیه او توسط رابرت مولر (بازپرس پرونده دخالت روسیه در انتخابات امریکا) جمع می‌شود او نیز بی‌پروا‌تر می‌شود.

در میان همه این اتفاقات، درگیری‌های ترامپ با فدرال رزرو و احتمال برکناری استیون منوچین وزیرخزانه‌داری امریکا نیز مطرح می‌شود. بلومبرگ روز گذشته در گزارشی به نقل از منابع آگاه عنوان کرده است پس از سقوط بی‌سابقه بازار بورس در امریکا ترامپ در حال بررسی جایگزین کردن منوچین است و برخی مشاوران خود را نیز مامور کرده تا به صورت جداگانه و خارج از چارچوب وزارت خزانه‌داری با رییس فدرال رزرو ارتباط برقرار کنند.

در حال حاضر این سوال مطرح می‌شود که جمهوریخواهان تا کجا قصد دارند این‌گونه در برابر ترامپ منفعل عمل کنند. آیا می‌خواهند در برابر همه انحرافاتی که در بودجه به وجود آمده تنها بنشینند و تماشا کنند؟ آیا آنها برای کشورشان نگران نیستند؟ رابرت کانتر در یادداشت خود سه دلیل برای اینکه جمهوریخواهان باید به سلطنت ترامپ پایان دهند، مطرح می‌کند: نخست اینکه ترامپ با سیاست‌هایش آسیب جدی به منافع ملی امریکا وارد کرده است. دوم، او دیوانه است. سوم، او آنها را از نظر سیاسی تحقیر می‌کند و به تعهدات حزبی خود عمل نمی‌کند. افسوس که ملاحظه اول و دوم پیش از شروع به کار دونالد ترامپ مشهود بود. اما در دو سال اول، دولت ترامپ تا حدی تلاش کرد خود را یک جمهوریخواه نشان دهد. اما اکنون هر روز ترامپ بیش از اینکه مسیر حزب را دنبال کند عملا اعضای حزب و نمایندگان جمهوریخواهان تحقیر می‌شوند و هر روز این سوال پررنگ‌تر می‌شود که آیا جمهوریخواهان حاضرند از ترامپ عبور کنند یا خیر؟

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید