آیت‌الله مکارم شیرازی: بسیاری به فکر زراندوزی و پر کردن جیب خود هستند

0

ایسنا/ آیت‌الله مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و فضلای حوزه در مسجد اعظم قم برگزار شد، با انتقاد از برخی از کسبه و تجار در شرایط سخت و دشوار کنونی، تصریح کرد: داد و فریاد و گلایه بخش قابل توجهی از مردم از بی انصافی گروهی از تجار و کسبه که مدام اجناس را گران می کنند، بلند شده است.

این مرجع تقلید امروز بیان کرد: یک تاجر و کاسب مسلمان باید بدون احتیاج به تعزیرات کار خودش را درست انجام دهد، اما متاسفانه با وجود تعزیزات هم تخلف می کنند و بعضا در حضور ماموران تعزیرات اعلام می کنند ما قیمت ها را کم نمی کنیم و جریمه می پردازیم.

این استاد برجسته حوزه علمیه خاطرنشان کرد: این رسوایی است، ما مسلمان هستیم، دم از پیروی مولا علی(ع) می زنیم، اما بی حساب و کتاب قیمت ها را بالا می بریم؛ یک زمان افزایش قیمت ارز و دلار را عامل گرانی معرفی می کردند اما اکنون که قیمت ها پایین آمده نیز حاضر نیستند قیمت اجناس را پایین بیاورند.

مکارم شیرازی تصریح کرد: جامعه ای ترقی می کند که همه افراد به فکر هم باشند، اگر هر کس در این وانفسا بخواهد کیسه خود را پر کند، کما اینکه بسیاری تنها به فکر زراندوزی و پر کردن جیب خود هستند، چنین جامعه‌ای عقب می ماند.

وی گفت: وقتی می گویند برخی ۳۰ هزار میلیارد تومان به جیب زده اند، اینها با این کارهای خلاف و دشمنان و آمریکایی ها با تحریم ها همه در فشار به مردم سهیم هستند.

‌به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به حدیثی از حضرت رسول(ص) «تواضعوا لمن تعلّمون منه و تواضعوا لمن تعلّمونه و لا تکونوا جبابره العلماء» تواضع متقابل شاگرد و استاد را یک اصل مهم سفارش شده در منابع دینی دانستند و با تاکید بر این که تواضع استاد وشاگرد در قبال یکدیگر سبب رونق علمی می‌شود، بیان کرد: خوشبختانه این مساله در حوزه های علمیه از قدیم الایام رواج داشته است؛ خاطرات بسیاری از این مساله در بین بزرگان و علما موجود است و خود ما نیز خاطرات شیرین و فراموش نشدنی از این موضوع داریم.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: یکی از علائم و نشانه های تواضع این است که اگر شاگرد حرف و سخن منطقی و خوب بیان کرد، استاد بپذیرد و خوشبختانه این مساله را ما بارها در بین علما و استادان حوزه های علمیه مشاهده کرده ایم.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید