اتفاقات عجیب نفتی؛ از رکورد بی‌سابقه آمریکا تا افزایش تولید اوپک

0

آخرین خبر/ درحالی که اعضای اوپک روز گذشته بر سر کاهش تولید توافق کردند و منتظر میزان تعهد روسیه نسبت به این کاهش تولید هستند، رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی است که ایران مانع اصلی رسیدن اوپک به توافق کاهش تولید است زیرا عربستان هنوز با معافیت ایران موافق نیست.

در همین حال قیمت نفت که در روز پنجشنبه به خاطر نگرانی کاهش تولید اوپک سقوط کرده بود، امروز نیز نزولی شد. این در حالیست که طبق نظرسنجی ماهانه پلاتس، تولید نفت اوپک با تولید بالاتر عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در نوامبر نسبت به اکتبر ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳۳.۰۸ میلیون بشکه در روز رسید. هفته گذشته نیز صادرات نفت و سوخت آمریکا در رکوردی بی‌سابقه بیشتر از واردات این کشور شد و آمریکا صادرکننده خالص نفت شد.

تولید نفت اوپک افزایش یافت
طبق نظرسنجی ماهانه پلاتس، تولید نفت اوپک با تولید بالاتر عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در نوامبر نسبت به اکتبر ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳۳.۰۸ میلیون بشکه در روز رسید.
به گزارش ایسنا، عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس تولیدشان را در نوامبر و همزمان با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به رکورد بالایی افزایش دادند.
تولید عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، در ماه میلادی گذشته ۳۵۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۱۱.۰۲ میلیون بشکه در روز رسید که یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح تولید این کشور در ماه مه بود.
امارات متحده عربی نیز تولیدش را در نوامبر ۱۳۰ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر افزایش داد و ۳.۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سطح تولید ماه مه بود.
اما سطح تولید ایران برای نخستین بار از ژانویه سال ۲۰۱۶ که تحریمهای قبلی برچیده شده بودند، به پایین ۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. طبق نظرسنجی پلاتس، تولید ایران ۲.۹۸ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود که ۳۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر کاهش داشت.
تولید نفت عراق نیز ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۴.۵۷ میلیون بشکه در روز رسید که ناشی از شرایط جوی نامساعد بود که بارگیری در بنادر بصره را مختل کرد. تولید نفت ونزوئلا با اندکی کاهش، به ۱.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید.
آمار شرکت کپلر نشان داد صادرات نفت اوپک در ماه میلادی گذشته ۶۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت و ونزوئلا در ۳۵۸ هزار بشکه در روز از این افزایش سهیم بود اما عربستان سعودی با ۷۹۱ هزار بشکه در روز افزایش صادراتش، در جایگاه بالاتری ایستاد و پس از آن امارات متحده عربی با ۴۷۰ هزار بشکه در روز افزایش صادرات قرار گرفت.

آمریکا صادرکننده خالص نفت شد
در همین حال و طبق اطلاعات وزارت انرژی آمریکا این کشور در هفته گذشته مقدار خالص ۲۱۱۰۰۰ بشکه در روز نفت صادر کرده که یک رکورد از ۱۹۷۳ تا حالا است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز ، هفته گذشته صادرات نفت و سوخت آمریکا در رکوردی بی‌سابقه بیشتر از واردات این کشور شد. این اتفاق در روزی افتاد که اولین روز نشست اوپک بدون تصمیم گیری نهایی برای مهار تولید نفت به پایان رسید .
کایل کوپر، مشاور موسسه انرژی یون در هاستون گفت:« خوب… آمریکا چه زمانی یک نماینده به اجلاس اوپک می‌فرستد؟ خیلی شگفت انگیز است . به نظر من این اتفاق بارها و بارها طی سال های آتی خواهد افتاد» . آمریکا قبلا یک واردکننده بزرگ نفت بود، دلیل آن هم ممنوعیت چهاردهه ای صادرات نفت خام بود که در اواخر ۲۰۱۵ توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت آمریکا برداشته شد.
صادرات مواد نفتی تا همین اواخر محدود می‌شد به محصولاتی مثل بنزین و گازوئیل،‌ ولی این شرایط از زمان انقلاب شیل که باعث سرعت گرفتن حفاری و استخراج نفت شد، تغییر کرده و تولید کلی آمریکا را به رکورد ۱۱٫۷ میلیون بشکه در روز رسانده است.
این اطلاعات در روزی منتشر شد که جلسه اوپک بدون اعلام توافق کاهش تولید پایان یافت. قیمت نفت تا حدی به خاطر افزایش تولید آمریکا،سقوط کرده و معادله عرضه جهانی آن بر هم خورده است .
قیمت نفت خام آمریکا تقریباً از زمان رکورد ۴ ساله ۸۶ دلار در هر بشکه در ماه اکتبر، یک سوم کاهش یافته است. علت آن تا حدی نگرانی از عرضه بیش از حد نفت است که توسط آمریکا، عربستان و روسیه صورت گرفته. این سه کشور بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند .
این شرایط برای اوپک دشوار است، چون می خواهد قیمت را بالا نگه دارد و همزمان جلوی تولید بیشتر تولیدکنندگان شیل را هم در بازار بگیرد. روز پنجشنبه اوپک نشست خود در وین را به امید رسیدن به توافقی با روسیه در روز جمعه به پایان برد .
جو مک مانیکل، یک تحلیلگر در واشنگتن گفت:« به نظر می‌رسد آژانس بین‌المللی انرژی عادت دارد طی نشست‌های اوپک در وین خبر های بد بفرستد. در گذشته ارقام تولید آمریکا را افزایش می داد. ولی این بار اطلاعات قابل توجهی دارد که صادرات خالص نفت خام را ۲۱۱۰۰۰ بشکه نشان می دهد .
طبق اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار می‌رود میانگین تولید نفت خام آمریکا در ۲۰۱۹ به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد. تولید شیل در اوایل این دهه افزایش داشت. شرکت ها شروع کردند به استخراج نفت از میادین نفتی تگزاس، داکوتای شمالی و سایر ایالت ها .
تولید آمریکا در اواسط ۲۰۱۵ به ۹٫۷ میلیون بشکه در روز رسید ولی وقتی اوپک بازارهای جهان را برای صادرات شیل پر کرد، کاهش یافت. ولی اوپک مجبور شد تولیدش را در ۲۰۱۶ کاهش دهد چون کشورهای تولید کننده نفت با کمبود بودجه مواجه شدند. با پایین رفتن قیمت‌ها تولید شیل بالا رفت .
در این دهه، آمریکا صادرات خالص محصولاتی مانند بنزین و گازوئیل را هم ۴٫۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است .

قیمت نفت باز هم کاهش شد
در حالی که اوپک تصمیم نهایی خود در‌مورد کاهش تولید نفت را به نظر روسیه منوط کرده است، قیمت‌ نفت روز جمعه کاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز‌ با ۵۶ سنت معادل ۰٫۹ درصد کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۹ دلار‌و ۵۰ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با ۲۵ سنت معادل نیم درصد کاهش‌به ۵۱ دلار و ۲۴ سنت رسید.
این کاهش قیمت پس از آن رخ می دهد که قیمت نفت خام در جلسه گذشته نیز تقریبا ۳ درصد کاهش داشت. نشست دیروز اوپک در‌ وین بدون اعلام هرگونه تصمیمی در‌مورد کاهش تولید خاتمه یافت و تنها اوپک خود را آماده طرح موضوع در نشست روز جمعه کرد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید