از امروز زندگی ترامپ سخت تر می شود

0

فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

وز پنج‌شنبه به وقت آمریکا، نانسی پلوسی، رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا خواهد شد و اکثریت دمکرات‌ها در کنگره را سازماندهی خواهد کرد. قدرت‌گیری دمکرات‌ها در کنگره، شرایط را برای دولت جمهوریخواه آمریکا سخت‌تر خواهد کرد.

در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر گذشته، دمکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان و بخش قابل‌توجهی از کرسی‌های مجلس سنا را از آن خود کردند. نانسی پلوسی، نماینده دمکرات که با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اختلاف نظر دارد، به ریاست مجلس نمایندگان خواهد رسید و این امر، به گفته سی‌ان‌ان، همه چیز را تغییر خواهد داد.

اکنون پس از انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر، کنترل نظام حکومتی آمریکا میان دمکرات‌ها و جمهوریخواهان تقسیم شده است. ترامپ تلاش کرده که به بخش مثبت این ماجرا نگاه کند. او گفته شاید بتواند با اکثریت جدید دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان به توافقاتی برسد. در روز بعد از انتخابات ۲۰۱۸ ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت: «این واقعا ممکن است یک وضعیت دوحزبی قشنگی باشد.».

اما نتایج اولیه برای ترامپ امیدوارکننده نیست. در ۱۲ روز گذشته، دولت فدرال تعطیل بوده و هیچ نشانه‌ای هم برای تغییر این وضعیت در کوتاه مدت دیده نمی‌شود. ترامپ برای تامین اعتبارات احداث دیوار مرزی بر دریافت پنج میلیارد دلار اصرار کرده است. پلوسی و چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس سنا، به یک اندازه مصمم هستند تا حتی یک دلار هم به ترامپ ندهند.

به گزارش سی‌ان‌ان، این تازه آغاز ماجراست، دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان از فردا زندگی ترامپ را به جهنم تبدیل خواهند کرد. در حال حاضر تلاش‌هایی برای کشاندن برخی اعضای دولت به کنگره در جریان است تا درباره وضعیت مالیاتی ترامپ و تعاملات تجاری‌اش در دوره ریاست جمهوری و قبل از آن تحقیق شود. ترامپ تازه کار، قبلا هرگز مجبور نبوده با چنین مخالفتی مواجه شود. دمکرات‌ها هم هرگز به باور کردن ادعا‌های ترامپ تمایلی نداشته‌اند. البته قبلا، او هم برای انجام کارهایش به موافقت دمکرات‌ها نیازی نداشت. اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و مجلس سنا، به ترامپ اجازه داد که کاهش مالیات و نیز انتصاب دو تن به دادگاه عالی را محقق کند. قبلا عدم تمایل ترامپ برای کار با دمکرات‌ها، هیچ هزینه سیاسی واقعی برای او نداشت.

اما این روزها، دیگر به پایان رسیده است. اکنون دمکرات‌ها با استفاده از ابزار‌های رسمی در مجلس نمایندگان می‌توانند به ترامپ آسیب سیاسی واقعی بزنند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید