بازگشت شورشی تنها

0

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«یک شورشی کم‌اقبال» شاید بهترین توصیف برای برنی سندرز، سناتور سالخورده ایالت ورمونت باشد. این سناتور سرشناس اکنون قصد دارد کمپینی دیگر برای انتخابات ریاست‌جمهوری تشکیل دهد. مشاوران این سناتور ۷۷ساله و سوسیالیست، پیش‌بینی می‌کنند او در حال برنامه‌ریزی برای تشکیل کمپینی بزرگ‌تر از کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ است. سندرز که در رقابت انتخاباتی درون‌حزبی دموکرات‌ها به سود هیلاری کلینتون کنار رفت، به نظر می‌رسد این بار هم برای کاندیداتوری نهایی با کلینتون به رقابت خواهد پرداخت. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، به‌تازگی اعلام کرده است قصد دارد با حضور در رقابت‌های انتخاباتی، شانس خود را برای ورود به کاخ سفید برای سومین‌بار بیازماید. در کنار هیلاری کلینتون، از الیزابت وارن، سناتور ایالات ماساچوست، کوری بوکر، سناتور نیوجرسی و کامالا هریس، سناتور کالیفرنیا، به‌عنوان نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در رقابت‌های درون‌حزبی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ یاد می‌شود. این در حالی است که در انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر کنگره نیز چهره تازه‌ای در اردوی دموکرات‌ها ظهور کرد. بتو اورورک که در رقابتی میلی‌متری کرسی سناتوری ایالت تگزاس را به تد کروز جمهوری‌خواه واگذار کرد، به چهره‌ای محبوب میان دموکرات‌ها تبدیل شده است.
برنی سندرز در حالی برای حضور در انتخابات ۲۰۲۰ و رقابت با دونالد ترامپ برنامه‌ریزی می‌کند که به گفته برخی از مشاورانش، سن‌و‌سال بالای سندرز می‌تواند باعث ناکامی دوباره او در راهیابی به کاخ سفید شود. برت کوهن، یکی از سناتور‌های سابق ایالت نیوهمپشایر که از حامیان سندرز به شمار می‌آید، با اشاره به سن بالای سندرز می‌گوید: «با اینکه دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون هم تفاوت سنی چندانی با سندرز ندارند، اما نکته مهم درباره او این است که سن بالای او می‌تواند مانعی برای حضور دو‌دوره‌ای سندرز در کاخ سفید باشد. با وجود این، در‌حال‌حاضر نباید تمرکز زیادی روی این موضوع داشته باشیم». با وجود اینکه کوهن از ریاست‌جمهوری سندرز حمایت می‌کند، اما گفته قصد ندارد برای دومین‌بار در کمپین انتخاباتی او مشارکت داشته باشد. تمایل‌نداشتن تعدادی از همراهان سندرز در کمپین انتخابات ۲۰۱۶ برای همراهی مجدد با او، نشان از بروز شکاف در جبهه حامیان این سناتور ایالت ورمونت است.
بر اساس اظهارات مشاوران این سناتور، تصمیم‌گیری نهایی برای شرکت در انتخابات هنوز از سوی سندرز صورت نگرفته است، اما نزدیکان این سوسیالیست‌دموکرات ۷۷ساله معتقدند سن‌و‌سال بالا موجب دلسردی او نشده است و او برای بار دوم گزینه ریاست‌جمهوری را بررسی می‌کند. در روزهای گذشته، مشاوران نزدیک برنی سندرز در ورمونت حضور یافتند تا آخرین رایزنی‌ها را برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری انجام دهند و این‌گونه به نظر می‌رسد که سندرز تصمیم قطعی خود را برای شرکت در انتخابات ۲۰۲۰ اتخاذ کرده است.
جف ویور که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ مدیر کمپین انتخاباتی سندرز بود، یکی از نقاط قوت این سناتور ایالت ورمونت را افزایش محبوبیتش در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ می‌داند. ویور با اشاره به توانایی برنی سندرز در جمع‌آوری کمک‌های مردمی گفت: «اگر سندرز تصمیم قطعی برای حضور در انتخابات بگیرد، این بار به‌عنوان یک نامزد پیشرو یا یکی از نامزدهای پیشرو وارد عرصه انتخابات خواهد شد و بر همین اساس، باید انتظار داشته باشیم کمپین‌ بسیار بزرگ‌تری نسبت به کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ تشکیل شود».برنی سندرز از سال ۲۰۰۷ سناتور ایالت ورمونت در سنای آمریکاست و با پیروزی در انتخابات میان‌دوره‌ای سنا در ایالت ورمونت، همچنان سناتور این ایالت کوچک در شمال‌شرق آمریکا باقی می‌ماند.
سندرز در کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶، بهداشت و درمان و سیاست‌های اقتصادی را در صدر اولویت‌های خود قرار داده بود. این بار هم جین اومرا، همسر برنی سندرز، می‌گوید با توجه به روندی که دونالد ترامپ در پیش گرفته است، همچنان بهداشت و درمان و اقتصاد نیاز به توجه ویژه‌ای دارند و «ایده‌های مترقی سندرز» می‌تواند تحولی اساسی در این دو حوزه مهم و تأثیر‌گذار ایجاد کند. با‌این‌حال همسر سندرز به این نکته نیز اشاره می‌کند که لازم است به مباحثی ازجمله تغییرات اقلیمی، مسکن ارزان و بدهی دانشجویان هم توجه بیشتری نسبت به دوره‌های قبل شود. با وجود این، یکی از انتقاد‌هایی که به سندرز وارد می‌شود، این است که با وجود ارائه سیاست‌هایی مشخص در حوزه داخلی، در حوزه سیاست خارجی هیچ طرح و برنامه مشخصی ندارد.

جین اومرا سندرز درباره نامزدی همسرش تردید‌هایی هم دارد. توانایی برنی سندرز در مناظره‌های انتخاباتی یکی از این تردیدهاست. در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۶، یکی از نقاط ضعف او همین مناظره‌ها بود. سندرز نتوانست مانند هیلاری کلینتون در مناظره‌ها جلب‌توجه کند. این بار هم این نگرانی وجود دارد که او به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ نتواند عملکرد خوبی در مناظره‌ها داشته باشد و در نهایت چهره دیگری از اردوی دموکرات‌ها به رقابت نهایی با ترامپ بپردازد. با این وجود، جین اومرا سندرز معتقد است برنی سندرز تنها کاندیدایی است که قادر به شکست‌دادن دونالد ترامپ خواهد بود؛ «مهم‌ترین نکته کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در میان دموکرات‌ها، این است که کدام نامزد این حزب می‌تواند دونالد ترامپ را شکست دهد. به نظرم این هدف اساسی تمام نامزدهای حزب دموکرات است. برنی سندرز این قابلیت را دارد تا ترامپ را شکست دهد. در سال ۲۰۱۶ هم تمام نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که سندرز می‌توانست دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان را شکست دهد».

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید