جولان اموال سرقتی در فروش‌های اینترنتی

0

ایرنا/ معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا گفت: هنگام مراجعه به سایت های اینترنتی مانند «دیوار» و «شیپور» نباید به تبلیغات مندرج در آنها به راحتی اعتماد شود زیرا کلاهبرداران با سوءاستفاده از این سایت ها اقدام به کلاهبرداری یا فروش کالاهایی می کنند که بسیاری از آنها سرقتی است.

سرهنگ محمدرضا اکبری افزود: با توجه به گسترش سایت های تبلیغات اینترنتی مثل دیوار و شیپور برای خرید و فروش کالاهای دست دوم، افراد سودجو از این فضا سوءاستفاده کرده و اقدام به فروش کالاهای سرقتی یا کلاهبرداری با ترفندهای مختلف می کنند.
وی به تشریح برخی از شیوه های خرید و فروش کالا از سوی افراد کلاهبردار در سایت های فوق پرداخت و گفت: کلاهبردار در نقش فروشنده ظاهر شده و پس از تماس خریداران برای خرید کالا، آنان را اغفال و درخواست واریز مبلغی برای رزرو کردن کالای مورد نظر می کند و در ادامه هیچگونه کالایی رد و بدل نمی شود و حتی فرد کلاهبردار پاسخگوی تماس های فرد خریدار نیز نیست.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: یک روش دیگر اینکه کلاهبردار در نقش خریدار ظاهر شده و پس از تماس با فروشنده برای واریز مبلغ کالا درخواست اطلاعات کارت بانکی فروشنده (رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضای کارت) را می کند و در ادامه پس از دریافت تمام اطلاعات، اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب وی می کند.
وی در خصوص شیوه سوم کلاهبرداری نیز بیان کرد: کلاهبردار در نقش فروشنده ظاهر و کالاهای سرقتی را در سایت برای فروش بارگذاری می کند و در ادامه با فریب و نیرنگ موفق به فروش آنان می شود.
سرهنگ اکبری ادامه داد: در روش دیگری کلاهبردار در نقش خریدار پس از تماس با فرد فروشنده به بهانه واریز وجه کالا، وی را پای دستگاه خودپرداز کشانده و در ادامه با فریب و نیرنگ اقدام به تخلیه حساب خریدار یا همان کلاهبرداری به روش کارت به کارت می کند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا هشدار داد: در خصوص آگهی هایی همانند درخواست مشارکت در سرمایه گذاری، فروش خودرو با قیمت پایین تر از بازار و خرید و فروش عمده کالا بسیار مراقبت و هوشیار باید باشیم زیرا احتمال کلاهبرداری وجود دارد.
وی ادامه داد: خریداران باید مراقب درخواست هایی از طرف فروشنده در راستای مطالبه واریز وجه باشند زیرا به محض واریز آن، فروشنده (کلاهبردار) دیگر پاسخگوی تماس های خریدار نخواهد بود.
سرهنگ اکبری اضافه کرد: هنگام انجام معامله از دریافت چک های تضمینی و رمزدار خودداری شود یا اینکه قبل از انجام معامله چک های فوق را از بانک های مربوطه استعلام و از اصالت آن اطمینان حاصل شود.
این مقام انتظامی خطاب همچنین به شهروندان گفت: معاملات خود را که همراه با دریافت چک صورت می گیرد، حتماً در ساعت کاری بانک ها انجام تا امکان استعلام و نقد کردن آنها وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه اگر قرار است هرگونه وجهی از طریق فروشنده یا خریدار به حساب شما واریز یا انتقال یابد، لازم نیست شما به دستگاه خودپرداز مراجعه کنید، گفت: با ارائه شماره کارت یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت. مراقب باشید کشاندن شما پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز وجه کالا شگرد کلاهبرداران است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید