عربستان ۲۰۰هزار بشکه دیگر از صادرات نفت خود می‌کاهد

0

فارس/ وزیر نفت عراق گفت: علیرغم آنکه سعودی‌ها ۵۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود به بازار جهانی را کاسته‌اند، باز هم آنها طبق توافق جدید اوپک ۲۰۰ هزار بشکه دیگر از صادرات نفت خود را کاهش خواهند داد.

ثامر غضبان وزیر نفت عراق به خبرنگاران گفت: سعودی‌ها قصد دارند، پس از کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای عرضه نفت خود ۲۰۰ هزار بشکه دیگر نیز از عرضه نفت به بازار بکاهند.

با توجه به آنکه سعودی‌ها ۵۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود به بازار جهانی کاسته‌اند، اعضای اوپک روز گذشته توافق کردند تا با احتساب ۵۰۰ هزار بشکه سعودی‌ها در مجموع ۱٫۲ میلیون بشکه از عرضه نفت به بازار جهانی از سوی این کارتل کاسته شود.

خالد الفالح در کنفرانس وزرای نفت اوپک در وین اتریش گفت:‌ در ماه اکتبر ما به طور متوسط روزانه ۱۰٫۷ میلیون بشکه نفت تولید کردیم و تولید نفت عربستان در ماه ژانویه حدود ۱۰٫۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود، بنابراین ۵۰۰ هزار بشکه نسبت به ماه اکتبر پایین‌تر خواهد بود.

در ماه نوامبر رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سعودی‌ها تصمیم گرفتند، تولید نفت خود را به میزان بی‌سابقه ۱۱٫۳ میلیون بشکه در روز برسانند و همین تصمیم باعث شد، قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

تصمیم سعودی‌ها به افزایش تولید دلایل مختلفی داشت که از جمله آن می‌توان به درخواست‌های مکرر دونالد ترامپ برای افزایش تولید و عرضه نفت به بازار جهانی برای پایین آوردن قیمت بود.

وی بارها از اوپک به دلیل بالا رفتن قیمت نفت انتقاد کرده و از عربستان خواست تا شرایط را تغییر دهد.

پس از کاهش قیمت نفت ترامپ حتی از سعودی‌ها تشکر کرد و از آنها به عنوان متحد خوب آمریکا یاد نمود.

بر اساس گزارش اوپک قرار شد، این کارتل عرضه نفت خود به بازار جهانی را نسبت به متوسط تولید شده در ماه اکتبر ۰٫۸ میلیون بشکه به مدت ۶ ماه کاهش دهد که این روند از ماه ژانویه آغاز خواهد شد.

در عین حال دیگر کشورهای تولید کننده نفت غیر عضو اوپک نیز روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود می‌کاهند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید