قالیباف در دانشگاه تهران: تنها راه عزت کشور کار است و کار

0

صبح نومتن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با وجود آنکه بیش از یک سال است که در هیچ سمتی فعالیت ندارد اما هنوز مورد آماج حملات جناح رقیب است و با شایعه‌سازی پیرامون او سعی می‌کنند چهره‌اش را تخریب کنند. یک روز می‌گویند برای همیشه به هلند رفته و روز دیگر می‌گویند به هامبورگ فرار کرده است، فردایش هم او را به لندن می‌فرستند! او خود در واکنش به این شایعات می‌گوید قدرت طی طریق پیدا کرده است. حال این مدیر جهادی در جمع دانشجویان به شایعه‌پراکنان توصیه می‌کند که «دغدغه مردم را داشته باشید و به جای حاشیه‌پردازی کار کنید.»

دکتر محمدباقر قالیباف بعد از ظهر یکشنبه، ۱۸/۹/۹۷ که به مناسبت روز دانشجو در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حضور یافته بود با بیان اینکه دانشگاه همیشه یک فرصت بزرگ بوده چرا که دانشجویان قشر جوان، عالم، با‌نشاط، خلاق، دغدغه‌مند و با صداقت‌اند، اظهار داشت: دانشگاه با این روحیه همیشه موتور حرکت جامعه به سمت پیشرفت و عدالت بوده است. به همین دلیل هم اگر مسوولان از این فرصت خدادادی استفاده نکنند و آن را مورد توجه قرار ندهند، هم به ملت خیانت کرده‌اند و هم در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشند.

ریشه مشکلات اقتصادی در خاصه‌سازی و قدرت‌دوستی برخی مسوولان است

قالیباف با طرح این پرسش که ریشه اصلی این چالش اقتصادی در کجاست‌، افزود: مشکل آن جایی است که ذهن‌ها و چشم‌های بعضی از مسوولان به جای تمرکز بر این فرصت‌ها و داشته‌ها، به بیرون از مرزها خیره است و با ضعف مدیریت و اشباع ناکارآمدی، فرصت را برای فرصت‌طلبان که همیشه به دنبال مکیدن خون این ملت و به یغما بردن داشته‌های مادی و معنوی این ملت بوده‌اند، فراهم کرده است و فرصت را به قاچاقچیان، دلالان، رانت‌خواران و به کسانی که در حقیقت خائن به این سرزمین و این ملت‌اند و در یک کلام به چهار درصدی‌های معروف؛ داده است. وی در توضیح بیشتر افزود: به نظر من چالش اقتصادی این کشور از یک طرف ریشه در ضعف مدیریت و ضعف ساختار و نحوه سازماندهی و نهادسازی در کشور دارد و از سوی دیگر به دلیل قدرت‌دوستی و تلاش برای ماندن در قدرت به هر قیمتی است.

پرداخت ۳۰هزار میلیاردتومان به مال‌باختگان ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کرده است 
قالیباف با تأکید بر اینکه امروز بزرگ شدن بدنه دولت، پر‌هزینه بودن، کسری بودجه عمومی دولت، استفاده نکردن از ابزار روز و بزرگ شدن اقتصاد دولتی و خاصه‌سازی باعث به وجود آمدن این چالش اقتصادی شده است، گفت: همین چند روز گذشته رییس‌جمهوری محترم در دانشگاه سمنان گفت که دولت ۳۰‌هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای پرداخت خسارت به مال‌باختگان دریافت کرده است که این برابر با بیش از ۲۵۰‌هزار میلیارد تومان نقدینگی است. باید پرسید چرا؟ آیا هیچ مسیر دیگری برای اعاده حقوق مردم وجود نداشته است؟
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اجازه می‌خواهم به‌عنوان نمونه به موضوع ورشکستگی سه مؤسسه مالی در بیش از یک دهه قبل اشاره کنم که در استان اصفهان اتفاق افتاد. من در آن زمان فرمانده نیروی انتظامی بودم‌. از من به‌عنوان فرمانده نیروی انتظامی انتظار داشتند که کف خیابان با این مال‌باختگان برخورد کنم. من که موضوع را بررسی کردم دیدم این مطالبه مردم مطالبه به‌حقی است. خاطرم هست که دولت وقت تصمیم گرفته بوده بیش از یک‌صد میلیارد تومان از طریق یکی از بانک‌های دولتی به مال‌باختگان پرداخت کند. دقیقاً شبیه همین کاری که الآن دولت دوازدهم انجام داده است. در آن جلسه من با این کار مخالفت کردم و گفتم که این روش خوبی نیست‌. مسوولان وقت گفتند مگر راه دیگری هست؟ من پیشنهاد راه جدیدی دادم. آن‌ها این راهکار را پذیرفتند اما کسی مسوولیت اجرای آن را به‌عهده نگرفت. این همان جایی است که می‌گویم برخی از ما حال کارکردن نداریم. بنا شد که خود من این کار را انجام بدهم. من عازم اصفهان شدم و مقدمات حل مسأله را فراهم کردم. با گفت‌و‌گوی مستقیم با مال‌باختگان و مسوولان صندوق‌ها و مسوولان استانی، بلافاصله آرامش به شهر برگشت. مال‌باختگان مطمئن شدند که مشکل آن‌ها حل خواهد شد و در عرض چند ماه مشکل واقعاً حل شد. بدون این که ریالی از بیت‌المال داده شود.

قالیباف ناتوان بوده، شما توانا باش و مشکل مردم را حل کن!
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به شرایط فعلی شهرداری پایتخت گفت: وقتی ادامه این تفکر ناکارآمد از دولت به شهرداری می‌رود و مستقر می‌شود، به جای کار کردن و بار برداشتن، دنبال این است که ثابت کند قالیباف کار نکرده است. ضرب‌المثلی هست که می‌گوید «فکر نکن اگر همسایه‌ات بلنگد، تو بهتر راه می‌روی» قالیباف بد بوده، ناتوان بوده، شما توانا باش. با تخریب قالیباف که مشکلی از مردم حل نمی‌شود. وی با اشاره به برخی تخریب‌های نادرست در این مدت، بیان کرد: آمدید گفتید خط‌۷ مترو ناامن است و تعطیلش کردید،
در حالی که اصلاً نمی‌دانستید خط۷ از کجا به کجاست و در برنامه تلویزیونی وقتی مجری پرسید، اشتباه گفتید. حالا نه‌تنها آن بخش از خط تعطیل شده را به موقع برای استفاده در دسترس مردم قرار ندادید بلکه ادامه این خط هم که بیش از ۹۵‌درصد آن انجام شده بود، تمام نکردید. خب چرا آن پنج درصد

باقی مانده را انجام نمی‌دهید؟ قالیباف با بیان اینکه یک محاسبه سر‌‌انگشتی در میزان بدهی و داشته‌های شهرداری نشان می‌دهد که میزان بدهی شهرداری بسیار اندک است، تأکید کرد: همه افراد باتجربه در مدیریت شهری می‌دانند که داشتن حداقل طلبکاری و بدهکاری در مجموعه یک نهاد عمومی غیردولتی مثل شهرداری‌ها امری است طبیعی.

چرا به‌جای حرف، برای مردم کار نمی‌کنید؟
وی ادامه داد: آمدید گفتید فلانی تخصص نداشته، شما که تخصص دارید که می‌گویید باید برویم از خارج مدیر بیاوریم. چرا به جای این همه حرف کار نمی‌کنید برای مردم؟ چرا خط۶ مترو، باغ پرندگان و موزه مشاهیر را که همگی در آستانه بهره‌برداری تحویل‌تان داده شده، افتتاح نمی‌کنید؟

شادی را از مردم گرفته‌اید 
وی با بیان اینکه به جای این که به سفره خالی مردم فکر کنید و به آن بپردازید، ورود به ورزشگاه و برگزاری کنسرت و … موضوع اول حرف‌های شماست، گفت: البته ما هم با آزادی‌های اجتماعی موافقیم. در همین حوزه برگزاری مراسم جشن و کنسرت، مگر در تهران و در پارک‌ها هر شب بیش از ۳۰۰‌برنامه برگزار نمی‌شد؟ چرا تعطیلش کردید؟ ما مخالف شادی مردم هستیم یا شما؟ شادی را که گرفته‌اید هیچ، سرمایه‌شان را هم یک شبه به نصف تقلیل دادید. وی با اشاره به هشداری که ابتدای سال جاری درخصوص شرایط اقتصادی و ارز داده بود، افزود: در اردیبهشت‌ماه بنده در رابطه با خطر وضعیت ارز مطالبی را بیان کردم اما متأسفانه توجهی نشد. امروز هم می‌گویم بحث تورم و گرانی، بحث تعطیلی کارگاه‌های کوچک و متوسط و بیکاری چالش جدی پیش روی ماست.

تأکید بر فرصت دادن به جوانان توانمند 
نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه این مشکلات با همین شرایط قابل حل است؛ گفت: البته به شرط آن که به توان خود تکیه کنیم و مهم‌ترین و اساسی‌ترین توان ما مردم و جوانان این کشورند، نه امید به بیگانه؛ به شرط آنکه با تولید‌کنندگان و با صادرکنندگان مذاکره کنیم نه با بیگانگان. در صف مذاکره باقی نمانیم تا آن‌ها وعده‌های سر خرمن به ما بدهند و فرصت‌ها را از دست بدهیم. به جوانان فرصت و میدان بدهیم و نه به دوستان و هم‌کیشان و هم‌حزبان و افراد خسته و بسته و نشسته. قالیباف در پایان تأکید کرد: عزیزان من! تنها راه عزت این کشور، عزت این ملت و افتخار آن، اصلی‌ترین راه مبارزه با دشمنان اصلی ما آمریکا و انگلیس و اسرائیل و مهم‌ترین خدمت به مردم با هر گرایش و هر سلیقه و با هر دین و آیین و مذهب در این سه کلمه است: کار، کار، کار.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید