لوبلاگ: قطعنامه نقض نشده است آقای پمپئو

0

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مارک فیتزپاتریک، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با نقد موضع‌گیری مقام‌های متفاوت کابینه ترامپ درباره آزمایش موشکی ایران در سایت تحلیلی لوبلاگ نوشت: مایک پمپئو به اشتباه می‌گوید آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است. این آزمایش شاید با روح و نیت بند مربوط به آزمایش‌های موشکی ایران در قطعنامه فوق در تضاد باشد اما ناقض قطعنامه نیست. در قطعنامه ۲۲۳۱ برخلاف سایر قطعنامه‌های شورای امنیت که آزمایش موشکی ایران را به صراحت ممنوع می‌کرد از ایران صرفا خواسته شده که دست به آزمایش موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، نزند. در نتیجه همین ادبیات حقوقی در متن قطعنامه بود که در دو سال گذشته هر بار ایران آزمایش موشکی انجام داده امریکا و شرکای اروپایی‌اش بیانیه‌هایی در محکومیت این حرکت منتشر کرده‌اند و مساله را در قالب نقض قطعنامه به شکل جدی پیش نبرده‌اند. در حالی که قطعا مشاوران متخصص در حقوق بین‌الملل پیرامون مایک پمپئو به وی گفته‌ بودند که ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ متهم نکند اما وی این کار را انجام داد اما وزیر دفاع امریکا احتیاط لازم را به خرج داده و آزمایش موشک بالستیک ایران را ناقض روح قطعنامه ۲۲۳۱ خواند.

مارک فیتزپاتریک در ادامه این نوشتار تاکید کرد که وزیر خارجه امریکا از هر طرف توپی را به سمت دروازه ایران پرتاب می‌کند و امیدوار است که یکی از آنها گل شود. طرح ادعای برخورداری ایران از برنامه مخفی در تولید سلاح شیمیایی در اجلاس اخیر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) نیز یکی دیگر از همین پاسکاری‌های بیهوده به سمت دروازه ایران بود. در آن مورد هم وزارت‌خارجه امریکا می‌دانست ادله کافی برای اثبات ادعایش را در اختیار ندارد.

تناقض‌های فنی در ادعای موشکی امریکا
فیتزپاتریک در ادامه این تحلیل به سراغ ادعای مقام‌های امریکایی درباره برد موشک مدنظر ایرانی پرداخته و می‌نویسد: مایک پمپئو ادعا کرده موشکی که ایران در تاریخ یک دسامبر آزمایش کرده توانایی حمل چند کلاهک را داشته و می‌تواند بخش‌هایی از اروپا را هم هدف قرار دهد. این اظهارات می‌تواند اروپایی‌ها را بترساند. اما باید توجه داشت که در ادعای وزیر خارجه امریکا تناقض‌هایی نهفته است. برای یک موشک هرچه تعداد کلاهک‌ها افزایش پیدا کند، وزن بالاتر می‌رود و همزمان برد کمتر می‌شود. موشکی که پمپئو ادعا می‌کند اخیرا پرتاب شده احتمالا باید خرمشهر باشد. گفته می‌شود که موشک‌ خرمشهر ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلومتر برد دارد البته در حالتی که ۱۰۰۰ کیلوگرم هم وزن کلاهک سوار بر آن باشد. چنین موشکی اگر از منتهی‌الیه شمال غربی ایران هم پرتاب شود می‌تواند خاک آتن یا صوفیه یا بوداپست در اروپا را هدف قرار دهد. اما دلیلی ندارد که ایران بخواهد به این شهرها حمله کند و از سوی دیگر مساله فنی دیگری هم در اینجا مطرح است. اگر این موشک کلاهک‌های متفاوتی را حمل کند به قدری این کلاهک‌ها کوچک هستند که نمی‌توانند کلاهک هسته‌ای باشند. از سوی دیگر پرتاب موشک خرمشهر در ماه‌های جولای و ژانویه با شکست منتهی شده است و پمپئو اعلام نکرده که آیا پرتاب اخیر ایران موفقیت‌آمیز بوده است یا خیر.

فیتزپاتریک در ادامه نوشتار خود به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط امریکا با خروج از برجام اشاره کرده و می‌گوید آیا واشنگتن فراموش کرده که امریکا نخستین عضو برجام بود که این قطعنامه را نقض کرد؟

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید