ناگفته‌های منتجب‌نیا از بحران “اعتماد ملی” و استعفایش

0

ایرنا/ قائم مقام پیشین دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: پس از شکل گیری هسته ای در درون حزب اعتماد ملی و کارهای خودسرانه این هسته مجبور به استعفا از سمت قائم مقامی دبیرکل شدم.

حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا در گفت و گو با ایرنا، از ضرورت تقویت تحزب و زمینه پذیرش آن از سوی جوانان، بانوان تحصیل کرده و نخبگان در کشور می گوید و می افزاید، متاسفانه به دلایل مختلف گاهی مسائل و منافعی به وجود می‌آید و اشتباهاتی رخ می‌دهد که در برخی مسایل بعد از چهل سال از انقلاب به قبل از تاسیس جمهوری اسلامی بر گشته‌ایم.
وی همچنین از اختلافات درون حزبی یکی از مهمترین احزاب کشور یعنی حزب اعتماد ملی که سالیانی قائم مقامی دبیرکل این حزب را برعهده داشته، سخن گفت و از شکل گیری هسته ای در درون حزب در سال های اخیر پرده برداشت و گفته است این هسته که با بیرون ارتباط داشت با آنچه ما در نظر داشتیم مخالف بود چرا که اندیشه و هدفگذاری دیگری داشت.
قائم مقام پیشین حزب اعتماد ملی از زد و بندهای پنهانی این هسته در حزب اعتماد ملی سخن رانده و گفته است به واسطه این مسایل کنگره و انتخابات را به‌ هم زدند و آن هسته با زد و بندهایی که داشتند کارهای غیرقانونی زیادی انجام دادند و وقتی ما متوجه شدیم ترجیح دادیم کناره گیری کنیم و اکنون به فکر تاسیس حزب نو پا هستیم.
منتجب نیا عضو پیشین مجمع روحانیون مبارز گفت: امروزه هم برخی عدم وابستگی به حزب را افتخار می دانند. این ذهنیت ها از قبل از انقلاب با ما بود. در دوران بعد از اصلاحات یعنی دوران آقای احمدی نژاد رسماً اعلام می‌کردند که ما نیاز به حزب نداریم و به تحزب علاقه‌ای نداشتند و بیشتر هیات های مذهبی و مداحان را تقویت کردند.
وی تصریح کرد: سال های اخیر بهترین زمان برای توسعه احزاب بود؛ چرا که جنگ و مشکلات خاص آن زمان را نداشتیم و شرایط مهیا بود. من این جمله را بارها از مرحوم آقای هاشمی شنیدم و باز تکرار می‌کنم، در جلسه ای که با آقای هاشمی داشتم، گفت من توسعه را بدون احزاب قوی یک امر خیالی و باطل می دانم و قول می دهم که بعد از انتخابات سال ۹۶ خودم شخصا وارد صحنه بشوم و تلاش کنیم دو سه حزب قدرتمند در کشور به وجود بیاید تا با هم رقابت کنند.
منتجب نیا با تاکید بر اینکه کشور به شدت زمینه و آمادگی پذیرش فرهنگ تحزب را دارد، اظهار داشت: استعداد فوق العاده ای در نیروهای جوان، بانوان و تحصیلکردگان ما وجود دارد. متاسفانه به دلایل مختلف گاهی مسائل و منافعی به وجود می‌آید و اشتباهاتی رخ می‌دهد که در برخی مسایل بعد از چهل سال از انقلاب به قبل از تاسیس جمهوری اسلامی بر گشته‌ایم.

**ورود به حزب ضدارزش شده است
وی ادامه داد: حزب جمهوری اسلامی وقتی که تشکیل شد سیل نیروهای انقلابی به سمت آن حزب سرازیر شدند و با افتخار می‌ گفتند عضو حزب شده‌ایم، ولی در حال حاضر این گونه نیست، با وجود اینکه بالای ۲۰۰ حزب وجود دارد درعمل ورود به حزب ضد ارزش محسوب می شود.
قائم‌ مقام پیشین حزب اعتماد ملی درباره این حزب نیز گفت: حزب اعتماد ملی با انگیزه خوبی تاسیس شد. به هر حال یک سری اهداف که تعریف کردیم برای تعمیق و تثبیت فرهنگ تحزب بود. برای تشکیل یک حزب غیروابسته به حکومت و الگو شدن آن حزب تلاش کردیم و تا حد زیادی هم پیش رفتیم. توسعه کمی و کیفی آن تا سال ۸۸ رو به جلو بود.

**شکل گیری هسته ای متفاوت در حزب اعتماد ملی
منتجب نیا عنوان کرد: بعد از سال ۸۸ ما تا سال ۹۲ از فعالیت ممنوع بودیم و از سال ۹۲ که خود من وارد صحنه شدم، احساس کردم که به بازسازی نیاز است؛ لذا این کار را شروع کردم و در حال توسعه بودیم. اعتماد ملی داشت جای خود را در سطح کشور باز می‌کرد که در درون حزب یک هسته ای به وجود آمد که با آنچه ما در نظر داشتیم کاملا متفاوت بود. این هسته اندیشه و هدفگذاری دیگری داشت و با بیرون هم ارتباط داشتند.
وی همچنین گفت: ظرف این دو سه سال خیلی تلاش کردیم که بتوانیم بحران را مدیریت و همه اعضا را هماهنگ کنیم، ولی متاسفانه موفق نشدیم و منجر به این شد که من و بسیاری از نیروهای ارزشمند ازحزب کناره‌ گیری کردیم. درخردادماه که درصدد برگزاری کنگره بودیم، اعضای این هسته رسما گفتند باید کاری کنیم که اعضای شورای مرکزی قبلی که ۱۰ سال پیش انتخاب شده بودند در شورا بمانند.
منتجب نیا تصریح کرد: من و جمعی از دوستان مخالفت کردیم و گفتیم باید انتخابات آزاد برگزار شود تا همه بتوانند کاندیدا شوند و خود را در معرض رای اعضای سراسر کشور قرار بدهند؛ به شکلی که اگر من که نفر اول حزب بعد از آقای کروبی هستم رای نیاوردم، باید با افتخار به عنوان عضو عادی همکاری کنم.
وی تصریح کرد: حضرات بر نظر خودشان اصرار داشتند و کنگره و انتخابات را به‌ هم زدند و نهایتاً انتخابات کنگره ابطال و منجر به تجدید کنگره شد، اما آن هسته با زد و بندهایی که داشتند کارهای غیرقانونی زیادی انجام دادند و وقتی ما متوجه شدیم مقدمات کار کاملا غیرقانونی و غیردموکراتیک است ترجیح دادیم کناره گیری کنیم.
وی تصریح کرد: قبلا نیز من چند بار گفته بودم که کناره گیری می کنم، ولی آقای کروبی اجازه نمی داد و می گفت حزب وابسته به شماست، پس سعی کنید که نظرات مختلف را به هم نزدیک کنید. لذا هر بار به خاطر کمک به حزب و جوان های مستعد که در سراسر کشور تلاش می‌کردند، فعالیتم را ادامه می دادم و می خواستم که پایه های حزب و فرهنگ تحزب محکم شود.

**بسترسازی برای ایجاد حزب جدید
این نماینده پیشین مجلس یادآور شد: پس از کناره گیری ما دوستان و شخصیت‌هایی از سراسر کشور درخواست می کنند و فشار می آورند که تشکیلات جدیدی شکل بگیرد، بنابراین در حال بسترسازی برای تشکیل حزب جدید هستیم و در طول هفته نیز مجموعه ملاقات‌هایی برای انجام این کار داریم.
وقتی که من گفتم در کنگره حزب اعتماد ملی شرکت نمی‌کنم، مجموعه زیادی از سراسر کشور استعفا کردند. البته من موافق نبودم، ولی آنها استعفا کردند. حالا همان دوستان اصرار دارند که حزب جدیدی را تاسیس کنیم. فعلا درحال تهیه اساسنامه و مرامنامه منطبق با نظرات دوستان هستیم. البته اسم تشکیلات جدید ما راه نو نیست و پیشنهادات مختلفی وجود دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که در اختلافات پیش آمده نهایتا آقای حضرتی قائم مقام حزب شد، آیا فکر نمی‌کنید آقای کروبی به خاطر چند بار استعفای شما تصمیم به این امر گرفت؟ گفت: فکر نمی‌کنم آقای کروبی خودشان در خصوص من برنامه ‌ریزی کرده باشند. استعفای من به خاطر کارهای خودسرانه ای بود که هسته مورد اشاره در درون حزب انجام می داد؛ چون این اعمال و حرکت ها برخلاف عهدی بود که ما در ابتدای تاسیس حزب با آقای کروبی بسته بودیم، من خواستار تعیین تکلیف بودم. آقای کروبی پیغام می‌دادند یا نامه می نوشتند و می گفتند می دانند مشکلاتی هست و با شما هم نظر هستم و اختلاف نظر ندارم، ولی برای حفظ نیروها شما حضور داشته باشید و از فروپاشی حزب جلوگیری کنید، ولی چون من در نهایت این روند را به صلاح و مفید نمی‌دانستم، مجبور به استعفا ‌شدم.
منتجب‌ نیا ادامه داد: در نهایت بعد از کنگره وقتی که کنگره را به این وضع رساندند نامه‌ای نوشتم و گفتم اجازه بدهید من نباشم، ولی آقای کروبی به جای قبول استعفای من خودشان استعفا کردند. البته ممکن است دل‌خور هم شده باشند که چرا منتجب‌ نیا استعفا کرده است. در حال حاضر هم دوستانی که با آقای کروبی ملاقات می کنند می‌گویند که در مورد جدا شدن من و دوستان دیگر ناراحتند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید