ورود هیئت انصارالله به سوئد

0

ایسنا/ هیئت انصارالله در مذاکرات صلح یمن و فرستاده ویژه سازمان ملل برای مشارکت در این مذاکرات وارد سوئد شدند.

یک منبع رسمی در سازمان ملل گفت، انتظار می‌رود، هیئتی از دولت مستعفی یمن به ریاست خالد الیمانی، وزیر خارجه این دولت هم امروز (چهارشنبه) وارد سوئد شوند.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل هم در نیویورک به خبرنگاران گفت، اطمینان دارد که دو طرف یمنی یعنی هیئت انصارالله در مذاکرات و هیئت دولت مستعفی یمن عازم سوئد شوند.

همچنین محمد عبدالسلام، سخنگو و رئیس هیئت انصارالله در مذاکرات سوئد در پیامی توئیتری نوشت: برای موفقیت مذاکرات، برقراری صلح، پایان دادن به جنگ خصمانه و لغو محاصره یمن از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. ما خواستار صلح هستیم.

پیشتر یک مسؤول در دولت مستعفی یمن در ریاض که خواست نامش فاش نشود، گفته بود، هیئت دولت آماده رفتن به سوئد است اما پس از کسب اطمینان از ورود هیئت انصارالله به این کشور راهی سوئد خواهد شد.

در نخستین گام برای هموار کردن مسیر مذاکرات، دولت مستعفی توافق‌نامه‌ای با انصارالله درباره تبادل اسرا میان دو طرف به امضا رساند.

مسؤول پرونده اسرا در گروه مذاکرات دولت مستعفی با بیان اینکه این توافق پس از انجام مذاکرات صلح در سوئد اجرایی می‌شود، گفت،‌ براساس این توافق‌نامه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از نیروهای دولت و ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن از نیروهای انصارالله آزاد می‌شوند.

در میان بازداشتی‌هایی که آزاد خواهند شد، محمود الصبیحی، وزیر دفاع سابق و ناصر منصور هادی، مسؤول سازمان اطلاعات عدن و برادر رئیس جمهور مستعفی یمن حضور دارند.

مریلا حدیب، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در صنعا در پاسخ به سؤال خبرگزاری فرانسه گفت، این اقدامی در مسیر درست برای اعتمادسازی میان جوامع مدنی است، کمیته بر روند تبادل اسرا نظارت داشته و آن را تسهیل خواهد کرد.

در این راستا، آمریکا از مذاکرات صلح سوئد استقبال کرده و آن را “نخستین اقدام ضروری و حیاتی” خواند و از طرفین خواست در این مذاکرات مشارکت کامل و صادقانه داشته و هر گونه اقدامات خصمانه را متوقف کنند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید