پاسخ قاطع العامری به برخی ادعاها درباره ایران

0

ایسنا/ رئیس ائتلاف فتح عراق با اشاره به اینکه ایران به دنبال ایجاد وحدت در عراق است افزود: ایران و ترکیه هیچ نقشی در درگیری های فرقه ای در عراق ندارند.

به گزارش خبرگزاری العهد نیوز، هادی العامری ، رئیس ائتلاف فتح عراق و دبیرکل سازمان بدر این کشور در یک نشست خبری گفت: ایرانی‌ها به منظور حفظ وحدت و یکپارچگی در عراق تلاش می‌کنند تا ائتلاف شیعی را حفظ کنند.

وی در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: حصار و تحریم ایران بین المللی نیست بلکه یک تصمیم آمریکایی است که بر روی اقتصاد عراق نیز تاثیر خواهد گذاشت.

العامری در پاسخ به سوالی در رابطه با ادعاهای برخی طرف‌ها مبنی بر دخالت ایران در عراق و ایجاد درگیری‌های فرقه‌ای گفت: ایران و ترکیه در درگیری‌های فرقه‌ای عراق هیچ نقشی ندارند بلکه رسانه‌های عربی در این مساله نقش زیادی داشتند.

به نقل از خبرگزاری شفق نیوز، دبیرکل سازمان بدر عراق افزود: از هیچ کس پنهان نیست که ایران نیروهای سیاسی شیعی در عراق را نصیحت و راهنمایی می‌کند و آنها به دنبال ایجاد تفاهم در میان ما هستند.

وی در ادامه گفت: ما این بار شاهد دخالت‌های سعودی -آمریکایی هستیم و آنها این مساله را علنی کردند و به جایی رسید که حتی برخی طرف های سیاسی را تهدید کردند. اگر دخالتی در امور داخلی عراق وجود دارد این دخالت از سوی عربستان و آمریکا است.

به گزارش ایسنا، برخی مقامات عربی و آمریکایی مدعی دخالت ایران در کشورهای منطقه از جمله عراق و ایجاد ناامنی و درگیری در این کشور هستند. ادعای دخالت جمهوری اسلام ایران در امور کشورهای عربی در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند ما به دنبال ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه هستیم و هیچ‌گونه دخالتی در امور داخلی دیگر کشورها نداریم و حضور ما در برخی کشورهای عربی مستشاری و به درخواست دولت قانونی آن کشورها است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش‌های فراوانی برای ایجاد راه‌حل‌های سیاسی برای حل بحران‌های عربی از جمله بحران یمن و سوریه کرده است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید