پروژه ۱۰میلیارد دلاری حمایت از کالای ایرانی

0

فارس/ وزیر صنعت گفت: پروژه ویژه‌ای در راستای حمایت از کالای ایرانی مدنظر است که برای عملیاتی کردن آن، معادل ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

 

رضا رحمانی امروز در حاشیه دیدار با نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: حفظ وضع موجود واحدهای تولیدی از فرامین رهبر معظم انقلاب بوده و دولت این را جزو اولویت اصلی خود قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط جدید، اولویت ما حفظ وضع فعلی تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال است، تصریح کرد: مبنای دیگر اهداف ما، تامین مواد اولیه است که این دو بخش را شامل می‌شود، مواد اولیه‌ای که از داخل تامین شده و مواد اولیه‌ای که از خارج می‌آید.

وزیر صنعت خاطرنشان کرد: در تخصیص منابع ارزی نیز موضوع تامین مواد اولیه و ملزومات تولید را در اولویت قرار داده ایم، به طوریکه دولت بعد از کالای اساسی اولویت خود را تامین مواد اولیه به صورت داخلی و خارجی گذاشته است.

رحمانی اظهار داشت: برای توسعه صنعت و تولید باید از همه ظرفیت‌های کل کشور بهره برد، از این‌ رو در سفرهای استانی به همه استاندارها این تکلیف را یادآور می‌شویم.

وی با تاکید بر همت جهادی در زمینه حفظ وضعیت موجود تولید، تاکید کرد: اگر موانعی در این زمینه وجود دارد، باید حل شود؛ در این رابطه، تمام اقدامات غیرتسهیل‌گر در این زمینه اصلاح شده است.

وزیر صنعت در ادامه بر تفویض اختیارات به استان‌ها تاکید کرد و گفت: در شرایط فعلی باید استان‌ها خود دارای اختیارات باشند و مشکلات را به جای فرستادن به مرکز در خود استان حل کنند.

رحمانی متذکر شد: اگر تحریم در یک جاهایی محدودیتی برای ما ایجاد کرد در بخش‌های دیگر فرصت بوده است، چراکه افزایش نرخ ارز باعث شده تا قاچاق از توجیه بیافتد و صادرات توجیه‌پذیرتر شود.

وی افزود: در بخش تولید از جمله تولید پوشاک ساخت داخل، تمهیدات زیادی داریم؛ به طوریکه پروژه ویژه‌ای در راستای حمایت از کالای ایرانی مدنظر است که برای عملیاتی کردن آن معادل ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده تا کالاهایی که از سال‌های گذشته وارد شده، تبدیل به ساخت داخل شود.

رحمانی با بیان اینکه الحمدلله ذخایر در بهترین شرایط قرار گرفته است، تاکید کرد: فعلا اولویت ما استفاده کردن از این فرصت‌هاست تا با ساخت داخل و گسترش آن، مشکلات حل شود و اگر چه در جاهایی نارسایی وجود دارد که فی‌ نفسه مهم نیست، ولی در روند امور تاثیر می‌گذارد و وضعیت را به صورت غیرواقعی نشان می‌دهد که با کمک همکاران آن را حل خواهیم کرد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید