چراغ سبز مصر برای آشتی با قطر

0

تسنیم/ وزیر خارجه مصر به طور تلویحی از پذیرش آشتی با قطر خبر داد، اما بر شروط تحمیلی سعودی‌ها برای عادی‌سازی روابط پافشاری کرد.

به گزارش سایت الخلیج الجدید، سامح شکری وزیر خارجه مصر ساعاتی پس از دعوت سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی از تمیم بن حمد آل ثانی شاه سعودی برای شرکت در کنفرانس روز یکشنبه سران شورای همکاری خلیج فارس در حاشیه نشست کمیته مشترک مصر و کویت به خبرنگاران گفت: چهار کشور عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر) آماده پایان دادن به بحران خود با قطر هستند؛ به شرط اینکه دوحه سیاست خود را تغییر دهد.

وی تصریح کرد: اگر رویکردی واقعی بری تغییر مسیر و دست برداشتن از دخالت در امور داخلی و دوری گزیدن از سازمان های تروریستی و پرهیز از تبلغ آنها در تریبون های رسانه ای قطر وجود داشته باشد، مجالی برای بحث و سخن وجود دارد.

این اولین اشاره رسمی یک مسئول مصری در این سطح درباره پذیرش ضمنی پایان دادن بحران با دوحه به شمار می رود که چه بسا مورد گفت وگوی اخیر مصر و کویت بوده است.

کویت تلاش های میانجیگری برای پایان دادن به بحران ایجاد شده از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی بین قطر و چهار کشور یاد شده را رهبری می کند.

با وجود اینکه شکری بر پافشاری کشورش بر خواسته های سیزده گانه خود تاکید کرد، اما آمادگی خود را نیز برای پایان این کشمکش ابراز داشت.

شکری مواضع هموار کویت را ارج نهاد و آن را همسو با اتفاق نظر گروهی درباره مسائل جهان عرب دانست.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید